Co sądzisz o nowej stronie?

Nie podoba mi się - 14%
Może być - 2.3%
Podoba mi się - 9.3%
Bardzo mi się podoba - 74.4%

Ilość głosów: 43
   

Kółko teatralne

Szczegóły


Kółko teatralne, które działa przy Społecznym Gimnazjum im. św. Barbary w Chodzieży, powstało we wrześniu 2010 roku z inicjatywy uczniów. Opiekę nad nim przejęły dwie polonistki – Katarzyna Rybacka i Monika Skrzypczak. Na cotygodniowych spotkaniach młodzież uczy się nie tylko zachowań scenicznych i właściwej modulacji głosu, ale i przygotowuje się do wystawienia samodzielnie wyreżyserowanego spektaklu.


Członkowie kółka teatralnego po raz pierwszy pokazali próbę swoich możliwości w czerwcu 2011 roku. Na scenie Chodzieskiego Domu Kultury wystawili wówczas przedstawienie oparte na dziele Moliera pt. „Chory z urojenia”. Przenieśli widownię do siedemnastowiecznej Francji, w czasy Argana i Beliny, głównych bohaterów komedii. Gimnazjaliści zadbali o wszystkie szczegóły – nie zabrakło zatem epokowych kostiumów i właściwej scenografii.  – Próby trwały dziesięć miesięcy. To była bardzo ciężka praca – tłumaczy Katarzyna Rybacka.


Spektakl spotkał się z niezwykle ciepłym przyjęciem, młodzi aktorzy otrzymali oklaski na stojąco.  – To było niesamowite przeżycie – mówili gimnazjaliści po premierze. W przedstawienie zaangażowali się: Piotr Nowicki, Patrycja Piechocka, Zuzanna Rusek, Marta Tarkowska, Adrianna Bajan, Joanna Rozpłochowska, Bartek Olszowski, Vanessa Różycka, Aneta Wojciechowska, Julia Madej, Ewa Woźniak, Dominika Szczechowska, Aleksandra Kosmatka.


Działalność kółka teatralnego na trwałe wpisała się już w harmonogram pracy Społecznego Gimnazjum im. św. Barbary w Chodzieży. Zainteresowanie zajęciami jest spore. Wszyscy z niecierpliwością czekają na kolejny występ. Tym razem uczniowie pokażą się we własnej aranżacji „Mieszczanina szlachcicem”.  – Pracujemy na dziełach klasycznych. Chcemy pokazać młodzieży, że tradycja może być inspirująca – komentuje Monika Skrzypczak. "Mieszczanin szlachcicem" na scenie Chodzieskiego Domu Kultury

    Rok szkolny 2011/2012 zakończył się kolejnym sukcesem gimnazjalistów pracujących w kółku teatralnym. Tym razem podjęli się oni wystawienia dzieła Moliera pt. "Mieszczanin szlachcicem". 

  Przygotowania do spektaklu trwały cały rok. - Najwięcej pracy było w maju i czerwcu. Musieliśmy zadbać o scenografię, kostiumy i odpowiednie przygotowanie sali - tłumaczy Monika Skrzypczak, współorganizatorka całości.

   W przedstawieniu wzięli udział uczniowie wszystkich klas Społecznego Gimnazjum im. św. Barbary w Chodzieży. - Cieszymy się, że przychodzą do nas coraz młodsi gimnazjaliści. Uczą się oni poprawnej dykcji i sposobów radzenia sobie ze sceniczną tremą - komentuje Katarzyna Rybacka, polonistka.

   

     W trakcie przedstawienia sala pękała w szwach. Na widowni zasiedli zaproszeni goście, rodzice młodych aktorów, nauczyciele i uczniowie. Artyści zostali nagrodzeni brawami na stojąco. - Nasi podopieczni odnieśli wielki sukces. Udowodnili, że ubiegłoroczne przedstawienie nie było tylko pojedynczym incydentem. Mamy nadzieję, że czerwcowe spektakle staną się tradycją szkoły - dodaje Monika Skrzypczak.

   W "Mieszczaninie szlachcicem" zagrali: Piotr Nowicki, Mateusz Zatt, Marek Przybyszewski, Krzysztofa Kornacka, Adrianna Łach, Dominik Słodowy, Krystyna Yarova, Patrycja Maćkowiak, Aleksandra Śledzik, Piotr Łochowicz, Weronika Borowiak, Julia Madej, Vanessa Różycka, Michał Wolski, Rafaela Jesiołowska, Weronika Maron, Marta Sławińska. Uczniowie pracowali pod kierunkiem polonistek - Moniki Skrzypczak i Katarzyny Rybackiej. 

 

Igraszki z diabłem 

    Są takie wydarzenia, na które czeka się z niecierpliwością, a zdarzają się tylko raz w roku. Boże Narodzenie, urodziny, wakacje. Ja do tej listy dopisałam sobie, jakiś czas temu, jeszcze jeden punkt: przedstawienie koła teatralnego z Gimnazjum im. św. Barbary w Chodzieży. Młodzi aktorzy zaprezentowali się na deskach Chodzieskiego Domu Kultury w minioną środę i... warto było czekać!

            Młodzież wystawiła sztukę Jana Drdy, pt. „Igraszki z diabłem”, która w baśniowy i ironiczny sposób przedstawia walkę dobra ze złem. Głównym bohaterem jest nieustraszony wojak Marcin Kabat wracający ze służby do domu. Podczas wędrówki spotyka go niesamowita przygoda, w którą zaangażowane są, m.in. piekło i niebo. Marcin wykazuje się honorem oraz wielką odwagą i staje po stronie przyjaciół nawet przeciw diabelskim wysłannikom.

            Gimnazjaliści spisali się świetnie. Idealnie wcielili się w role przerysowanych bohaterów. Sprytny Lucjusz, przesadnie religijny Scholastyk i głupiutka królewna Disperanda – wszyscy byli profesjonalni. Osobiście jednak urzekła mnie służąca Kasia, w rolę której wcieliła się Krzysztofa Kornacka. Żywiołowa, przezabawna, odegrana znakomicie. Do tego nastrojowa muzyka, klimatyczna scenografia i niesamowita charakteryzacja. Rewelacja!

            Publiczność była zachwycona, o czym świadczyły liczne salwy śmiechu podczas przedstawienia i gorący aplauz na sam koniec. Młodzi aktorzy, choć swoje występy nazywają teatrem amatorskim, z amatorami nie mają nic wspólnego. Do każdego przedstawienia przygotowują się solidnie przez całe dziesięć miesięcy roku szkolnego, pod kierunkiem polonistek: Moniki Skrzypczak oraz Małgorzaty Janusz.

            Każdemu kto jeszcze nie miał okazji zobaczyć gimnazjalnych zmagań ze sztuką – polecam, bo jest na co popatrzeć. Z niecierpliwością czekam na kolejny występ. Do zobaczenia za rok.

        Wystąpili: Monika Taszarek, Adrianna Łach, Krzysztofa Kornacka, Kamil Światły, Zuzanna Nalepa, Marek Przybyszewski, Nikodem Kaczmarek, Oliwia Szukała, Dominik Słodowy, Zuzanna Wolska, Hanna Żerko, Aleksandra Śledzik, Patrycja Maćkowiak, Mateusz Zatt, Aleksandra Gabryelska.

tekst: Agnieszka Smogulecka 

Zapomniany diabeł

   Rok szkolny 2013/2014 już po raz kolejny zakończył spektakl teatralny, w którym wzięli udział uczniowie Społecznego Gimnazjum im. św. Barbary w Chodzieży. Tym razem gimnazjaliści postanowili opracować scenicznie dzieło Jana Drdy pt. „Zapomniany diabeł”. Problemów z komedią było sporo, ponieważ egzemplarze tekstu w ogólnie nie były dostępne. Uczniowie spędzili mnóstwo czasu na przepisywanie tekstu ze sztuki, którą wcześniej wystawił Teatr Telewizji. Chodziescy gimnazjaliści przyjęli jednak to wyzwanie i wywiązali się z niego znakomicie.

Przez 9 miesięcy uczestniczyli w próbach, uczyli się kwestii na pamięć, budowali dekoracje. Swoje starania uwieńczyli premierą, która odbyła się 11 czerwca 2014 roku w Chodzieskim Domu Kultury. Brawa na stojąco były najlepszym dowodem uznania widzów. Ciekawe, co szkolni aktorzy pokażą w następnym roku?  

 

W spektaklu zagrali: Mateusz Zatt, Adrianna Łach, Aleksandra Gabryelska, Olgierd Krzyżaniak, Kamil Światły, Nikodem Kaczmarek, Zuzanna Wolska, Monika Taszarek, Kacper Wiśniewski, Wojciech Górzny, Olga Terczewska, Zuzanna Wypusz, Urszula Kowalska, Olaf Ciamciak, Sabina Kardacz, Weronika Cyranowska, Paulina Kozłowska, Liwia Szykowna. Opiekę nad uczniami sprawowały polonistki: Monika Skrzypczak i Małgorzata Janusz. 

 

 

            

   
© Gimnazjum im. św. Barbary w Chodzieży